Назад
Журнал

Ріст бізнесу: гайд по системі маркетингу

“Що це за “фрукт” - “система маркетингу?”, “Як поставитись до цього простіше?”, “Чи є легший шлях?”, “Як поставитись до цього серйозніше?”. Ось такий перелік запитань я, зазвичай, отримую, коли заходить мова про побудову відділу маркетингу - тобто, системи маркетингу у компанії.

Маркетинг
Маркетинг
Ріст бізнесу: гайд по системі маркетингу
Роман Пʼянковський

Роман Пʼянковський

Дата
20/1/2025
Тривалість
7 хв

Що таке система маркетингу?

Чому поставив знак “-”? Бо це практично ототожнення двох фраз.

Система маркетингу - це і є послідовність (ланцюг) дій, які складаються певним чином, щоб збудувати відділ. І якщо у вашому відділі головний маркетолог це ви, маєте помічника і таргетолога/smm на підряді - то це також відділ маркетингу.

Часто власники бізнесу, коли чують слово “система” впадають у коматозний стан. “Що, знову якусь систему будувати? А таргетолога і асистента не вистачить?”. Вистачить. Але тільки для тут-і-зараз. Якщо ви спитаєте таргетолога і асистента “Який у нас план маркетингу?”, швидше за все почуєте тишу. І ніхто в цьому не винен, окрім людини, яка (не)прийняла рішення як буде виглядати система маркетингу в її компанії.

Маркетингова система у компанії є 2-х рівнів: стратегічного і тактичного. 95% підприємців застрягають на тактичному рівні, думаючи, що це стратегічний і роками живуть цими ілюзіями. 

Тактичний рівень у системі маркетингу

Як зрозуміти, що ви на тактичному рівні? Тут власники думають тижневими (максимум місячними) маркетинг-планами, не знають, як має виглядати структура їх відділу через 6-12 місяців, обожнюють запитувати своїх підрядників: “коли там збільшення лідів і за менші гроші?”, і вишенька на торті - у бізнесі немає маркетингової/ комунікаційної/ бренд-стратегії. Але є і плюси. Бізнес зростає (на 5-10% щомісяця), у нього гарний продукт (бо ж зростає), є хороші продавці (бо ж гарний продукт), і є задачі розписані у планувальнику/CRM. 

Стратегічний рівень у системі маркетингу

Чим відрізняється стратегічний? Думаю, ви здогадались. Окрім головного слова “стратегія”, тут є ще її “сестра” - “система”. Система організована у:

  • пошуку, наймі, адаптації маркетолога (чи будь-якого іншого спеца у цей відділ)
  • чітких бізнес-процесах, які допомагають виконувати завдання, а не блокують їх, злагоджена комунікація між працівниками
  • вмінні працювати з маркетинговими бюджетами і робити якісну аналітику витрат/доходів, щоб на її основі вирішувати куди рухати той маркетинг.

На якому з цих 2-х рівнів ваш маркетинг? Якщо на стратегічному - вітаю, ви входите до 5% підприємців України, яким вдалось. Якщо на тактичному і хочете розібратись, як перейти у Вищу Лігу - читайте далі.

Як перейти у Вищу Лігу?

Пройти у Вищу Лігу можна легшим і важчим шляхом. Так чи інакше ви там опинитесь. То ж обирайте.

система маркетингу

Легкий шлях

Легший - довший. Без надмірних зусиль і ресурсів. Окрім часових. Вам потрібно лише визначитись із цілями бізнесу, оцифрувати їх, знайти скілового маркетолога (і тут важливо, щоб одразу були і софт і хард). Провести з ним 2-3 зустрічі для складання планів і передачу свого світогляду (по продукту, аудиторії, ринку) йому/їй та дати час на складання маркетингової стратегії.

Чому ж він легший? Бо вам не потрібно наймати цілий штат людей, писати для них оргструктуру, job description, складати замудрені КРІ і вимагати постійної звітності (бо ж і бюджети менші). В чому ж тоді система? Тут є стратегія і контроль - з боку вас, маркетолога та чіткість роботи від підрядників (бо їм теж ця стратегія презентована). Довшим цей шлях буде саме через те, що тут обмаль інвестицій в маркетинг (окрім постійних бюджетів і зарплат), а отже - ріст буде вкрай повільним і, можливо, перший час взагалі від’ємним.

Важкий шлях

То що ж до довшого шляху? Так, це шлях підприємців-“джедаїв”. І тут починається найцікавіша частина блокбастеру.

Є 4 ключових блоки маркетингової системи, які мають свої підпункти:

  1. HR у маркетингу: складаємо портрет навиків необхідних бізнесу, шукаємо, тестуємо, адаптовуємо.
  2. Операційка у маркетингу: покращуємо бізнес-процеси, налагоджуємо комунікацію всередині відділу та зовні, вчимось проводити змістовні наради і рухати “возом” в одну сторону.
  3. Бюджети та КРІ: маркетолог знає як планувати бюджет, щоб росли продажі і отримує за це гарну винагороду.
  4. Маркетингова звітність: оцифровані витрати та доходи, є розуміння як планувати бюджети далі, у які канали маркетингу/PR інвестувати.

Так, дорожче. Так, швидше. Так, ще системніше.

Оберіть той шлях, який до вподоби і по кишені. Почніть впорядковувати ваш маркетинг

може зацікавити

10 000 кроків на день - користь чи маркетинг?

Скільки кроків потрібно робити щодня, аби залишатися здоровим? Протягом останніх десятиліть відповідь на це питання ніби очевидна: 10 000.

Життєвий цикл контент стратегії: що це і як діяти

Буває, що ти наче все робиш правильно: пости виходять, естетика витримана, охоплення хороші — але аудиторія мовчить. Це не завжди про поганий контент, іноді це про те, що стара стратегія вже "віджила своє". Так, у контенту теж є життєвий цикл — і часом його треба перезапускати, щоб бренд знову дихав.

Чи зможе ШІ «повністю перепрограмувати» програми лояльності?

Компанії вже багато років можуть сегментувати дані про клієнтів, але штучний інтелект робить ще один крок вперед, дозволяючи брендам таргетувати пропозиції для конкретних людей за допомогою своїх програм лояльності