Назад
Журнал

Що таке маркетинг: традиційні та сучасні підходи

Маркетинг. Одне слово може викликати радість, байдужість і навіть роздратування. Це настільки щось мінливе і швидкоплинне, що тут постійно потрібно бути в курсі всього

Маркетинг
Маркетинг
Що таке маркетинг: традиційні та сучасні підходи
Вікторія Шиманська

Вікторія Шиманська

Дата
13/5/2024
Тривалість
10 хв

Постійний пошук цільової аудиторії,  найкращих методів просування і звісно величезні вкладення.

Всі тут борються за право бути першим і знайти своє місце під сонце. Когось маркетинг може з’їсти. Хтось від нього божеволіє. А хтось стає профі за яким гоняться відомі і не дуже бренди. Та чи всі можуть стати маркетологами? Чи всім брендам підходить традиційний маркетинг? Чому одні залишають поле битви, а інші успішно тримають і отримують успіх та визнання?

Давайте розбремось разом

Поняття маркетингу

Уявіть, що у вас є лимонадний кіоск. Маркетинг - це все, що ви робите для того, щоб люди захотіли купити ваш лимонад. Це як розповідь історії про ваш лимонад, яка викликає у людей бажання спробувати його. Ви можете розвісити вивіски, що розповідають про те, який смачний і освіжаючий ваш лимонад, або запропонувати безкоштовні зразки, щоб показати, наскільки він гарний на смак. Маркетинг полягає в тому, щоб поширювати інформацію та переконувати людей, що ваш лимонад - найкращий вибір на ринку.

Маркетинг включає в себе розуміння того, чого хочуть клієнти, створення продуктів, які відповідають цим потребам, а потім інформування людей про ці продукти таким чином, щоб вони захотіли їх купити. Маркетинг - це реклама, брендинг, дослідження ринку, ціноутворення та дистрибуція. По суті, мова йде про те, щоб налагодити зв'язок з клієнтами і переконати їх, що ваш продукт або послуга є правильним вибором для них.

новини маркетингу

Етапи розвитку маркетингу

Якщо заглитись, то ми зрозуміємо, що історія маркетингу сягає глибини століть. Адже ще в стародавні часи купці використовували різні методи для залучення клієнтів, такі як реклама на ринках, оголошення в газетах та розпродажі.

Однак, як офіційно, маркетинг зародився на початку 20-го століття. У цей період відбулися значні зміни в економіці та технологіях, що призвело до зростання конкуренції та необхідності в більш sophisticated підходах до просування товарів.

Важливі етапи розвитку маркетингу:

 • 1900-ті: Виникнення концепції маркетингу як окремої дисципліни. Розвиток методів дослідження ринку та теорії маркетингових міксів.
 • 1950-ті: Зростання ролі реклами та брендингу. Поява телебачення як нового рекламного каналу.
 • 1960-ті: Розвиток маркетингу, орієнтованого на споживача. Фокус на потребах та бажаннях клієнтів.
 • 1980-ті: Поява нових маркетингових каналів, таких як кабельне телебачення та телемаркетинг.
 • 1990-ті: Розвиток Інтернету та революція в онлайн-маркетингу.
 • 2000-ті: Зростання соціальних мереж та мобільного маркетингу.
 • 2020-ті: Ера персоналізації, штучного інтелекту та data-driven маркетингових стратегій.

Сьогодні маркетинг – це не просто реклама. Це комплексний процес, який включає дослідження ринку, розробку продуктів, ціноутворення, дистрибуцію, просування та багато інших аспектів.

Він став невід'ємною частиною нашого життя, через низку причин:

 • маркетинг впливає на те, що ми купуємо.
 • маркетинг так чи інакше має вплив на те, як ми сприймаємо світ.
 • маркетинг впливає нашу поведінку прямо чи опосередковано

Сьогодні все більшого значення набувають такі напрямки маркетингу, про які ми детальніше поговоримо згодом, а також зрозуміємо, як їх налаштувати так, щоб вони працювали на наш продукт:

 • Персоналізація: Створення маркетингових повідомлень та контенту, які максимально відповідають потребам та інтересам individual клієнтів.
 • ABM маркетинг: Мета полягає у створенні персоналізованих та адаптованих маркетингових кампаній, які відповідають конкретним потребам та больовим точкам цільових клієнтів.
 • Data-driven маркетинг: Використання даних про клієнтів для прийняття більш обґрунтованих маркетингових рішень.
 • Оmnichannel маркетинг: Забезпечення безперебійного досвіду для клієнтів на всіх каналах комунікації.
що таке маркетинг

Що таке традиційний маркетинг?

Традиційний маркетинг – це комплексний підхід до просування товарів, послуг або бренду, який використовує канали та методи, що існують вже багато років. Він фокусується на масовому охопленні аудиторії та стимулюванні до покупки за допомогою односторонньої комунікації.

Що найкраще характеризує маркетинг такого типу?

Одностороння комунікація – це модель маркетингу, де бренд транслює рекламне повідомлення цільовій аудиторії, не очікуючи на immediate зворотний зв'язок. Цей підхід використовується протягом багатьох років і досі має свої переваги.

Одна з таких переваг - використання масових каналів:

Традиційна реклама розміщується в каналах, які охоплюють широку аудиторію.

 • Телебачення - рекламні ролики протягом багатьох років залишаються одним із найпоширеніших способів доступу до масової аудиторії.
 • Радіо -радіопередачі, especially музичні, ефективно досягають людей під час їзди на роботу або додому.
 • Друковані ЗМІ -Газети, журнали та інші друковані видання забезпечують детальну інформацію про продукти та послуги.
 • Білборди - цей формат дозволяє охопити широку аудиторію в публічних місцях.

Недоліки такої реклами:

 • Відсутність зворотного зв'язку. Бренд не отримує зворотного зв'язку від аудиторії і не може адаптувати свої повідомлення в реальному часі.
 • Неефективність. Не вся аудиторія реклами є цільовою, що може призвести до неефективного використання бюджету.
 • Ігнорування потреб клієнтівє Фокус на продукті може не враховувати потреби та інтереси клієнтів.

І хоча ці методи просування продукту ще досі використовуються брендами (особливо великими, тому що це доволі дороге задоволення), проте якість сумнівна,а виміряти результативність майже неможливо, або дуже важко.

новини маркетингу

Тому зазвичай сьогодні такі методи беруть до уваги лише великі бренди або ті, які розуміють, що окрім впізнаваності швидкого результату це не принесе, але всеодно хочуть бути на слуху в людей.

До слова, традиційна реклама зазвичай зосереджується на характеристиках та перевагах продукту. Цей підхід робить акцент на тому, що продукт може запропонувати споживачу.

Проте сьогодні марктинг змінюється і в ценрі стоїть вже не продукт, а споживач. Тому світ все більше заполоняє усвідомлений маркетинг, де акценти стоять на потребах клієнта.

Окрім реклами, традиційний маркетинг включає й інші методи, такі як:

 • Промоакції в магазинах (дегустації, знижки та інші акції, які стимулюють продажі)
 • Розповсюдження листівок (цей метод дозволяє донести інформацію про продукт або послугу до людей безпосередньо. Хоча більшість просто викидає листівки у найближчий смітник)
 • Участь у виставках та ярмарках (це ефективний спосіб представити продукт широкій аудиторії та налагодити нові зв’язки)

Сьогодні традиційний маркетинг витясняється. А все тому, що зростає інтерактивний маркетинг. Бренди все більше використовують інтерактивні методи, такі як онлайн-реклама, соціальні мережі та email-маркетинг, щоб отримати зворотний зв'язок від клієнтів та створити з ними діалог.

Що мені дуже довподоби - це  персоналізація. І на щастя багато бізнесів використовують дані про клієнтів, щоб персоналізувати свої рекламні повідомлення та зробити їх більш релевантними для кожної людини.

Окрім того, бренди все більше зосереджуються на передачі своїх цінностей та створенні емоційного зв'язку з клієнтами. Все це запорука усвідомленого, екологічного маркетингу, який популяризується.

Чому світ відходить від традиційного маркетингу

Традиційний маркетинг часто покладається на розсіяний підхід, охоплюючи широку аудиторію, яка може бути не зацікавлена в продукті. Тому однією з причин відходу від традиційного маркетингу став - цифровий маркетинг. А цифровий маркетинг дозволяє робити рекламу набагато більш цілеспрямованою, охоплюючи людей, які вже зацікавлені в тому, що ви можете запропонувати. Це можна зробити за допомогою реклами в соціальних мережах, маркетингу в пошукових системах та інших онлайн-каналах.

За допомогою цифрового маркетингу ви можете легко виміряти успіх ваших кампаній і побачити, що працює, а що ні. Це дозволяє оптимізувати кампанії для досягнення кращих результатів.

Цифровий маркетинг забезпечує двосторонню комунікацію з вашою аудиторією. Ви можете будувати відносини з потенційними клієнтами та отримувати цінний зворотній зв'язок через соціальні мережі, email-маркетинг та інші онлайн-канали.

Традиційний маркетинг - це реклама на телебаченні. А воно все більше почало відходити, оскільки всі переходять на онлайн передачі або підключають ютуб до свого ТБ. Це ж означає, що люди бачать менше традиційної реклами.

Попит на автентичність зріс, адже споживачі сьогодні більш скептично ставляться до традиційної реклами і шукають більш достовірні та справжні маркетингові повідомлення.

Якщо підсумувати, цифровий маркетинг може бути набагато економічно ефективнішим, ніж традиційний. Існує багато безкоштовних або недорогих способів просування вашого бізнесу в Інтернеті, наприклад, маркетинг у соціальних мережах або контент-маркетинг. Так, ці методи можуть бути дещо довгі у своїй результативності, проте кожен ставить собі власні цілі і обирає методи просування.

І давайте візьмемо до уваги ще одні причини, чому традиційний маркетинг перестає бути ефективним

 • люди сьогодні мають меншу тривалість уваги, а традиційні маркетингові повідомлення часто можуть бути довготривалими та неефективними. Це і добре і погано. Адже з однієї сторони це певним чином впливає на деградацію, суспільство перестає сприймати важливі речі. Плюс тепер постійно потрібно думати над тим, як за декілька  секунд подати важливу інформацію.
 • також споживачі все більше довіряють рекомендаціям впливових осіб у соціальних мережах, ніж традиційній рекламі.
 • сучасний маркетинг фокусується на створенні позитивного клієнтського досвіду протягом усього шляху покупця, а не лише на просуванні продуктів через традиційну рекламу.
що таке маркетинг

Сучасні підходи до маркетингу

Сучасні підходи до маркетингу значно еволюціонували з розвитком технологій та змінами в поведінці споживачів. Ось деякі з них:

Цифровий маркетинг

З розвитком інтернету цифровий маркетинг став надзвичайно важливим. Він включає такі тактики, як маркетинг у соціальних мережах, пошукова оптимізація (SEO), маркетинг електронною поштою, контент-маркетинг та інтернет-реклама. Цифровий маркетинг дозволяє компаніям охопити глобальну аудиторію, орієнтуватися на конкретні демографічні групи та відстежувати ефективність своїх кампаній за допомогою аналітики даних.

Контент-маркетинг

Цей підхід фокусується на створенні цінного та релевантного контенту для залучення цільової аудиторії. Контент може мати різні форми, такі як дописи в блогах, відео, інфографіка, подкасти та електронні книги. Мета - надати інформацію, яка відповідає потребам та інтересам потенційних клієнтів, що в кінцевому підсумку спонукає їх до дії, наприклад, до покупки.

Маркетинг у соціальних мережах

Платформи соціальних мереж, такі як Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn і TikTok, пропонують потужні інструменти для зв'язку зі споживачами. Компанії можуть використовувати ці платформи для побудови відносин, обміну контентом, обслуговування клієнтів та реклами своїх продуктів і послуг. Маркетинг у соціальних мережах дозволяє таргетувати рекламу на основі демографічних даних, інтересів та поведінки користувачів.

Інфлюенсер-маркетинг

Ця стратегія передбачає співпрацю з впливовими особами в соціальних мережах, які мають велику кількість підписників і авторитет у певних нішах. Компанії співпрацюють з інфлюенсерами, щоб просувати свої продукти або послуги серед своєї аудиторії, використовуючи довіру та вплив інфлюенсера для збільшення продажів і впізнаваності бренду.

Персоналізація

Сучасний маркетинг робить акцент на персоналізованому досвіді, пристосованому до індивідуальних вподобань та поведінки. За допомогою інструментів аналізу даних та автоматизації маркетингу компанії можуть збирати інформацію про своїх клієнтів і надсилати їм цільові повідомлення, рекомендації та пропозиції. Персоналізація підвищує залученість, лояльність та задоволеність клієнтів.

Маркетинг на основі даних

Маркетинг, керований даними, спирається на інформацію, отриману з даних про клієнтів, для прийняття рішень та оптимізації маркетингових стратегій. Аналізуючи дані, зібрані з різних джерел, таких як аналітика веб-сайтів, метрики соціальних мереж та взаємодія з клієнтами, компанії можуть отримати цінну інформацію про поведінку, вподобання та тенденції споживачів. Маркетинг на основі даних дає змогу надсилати цільові повідомлення, персоналізовані пропозиції та безперервно оптимізувати кампанії для досягнення кращих результатів.

Сучасні маркетингові підходи використовують технології, дані та розуміння споживачів для створення значущих зв'язків, стимулювання залучення та досягнення бізнес-цілей на сучасному динамічному та конкурентному ринку.

може зацікавити

Українські розробники запустили інноваційний продукт — GPTizer на основі ШІ

Ми живемо у епоху, коли ШІ розвивається з кожним днем. Тож спеціалісти у різних галузях шукають способи як інтегрувати його у свої продукти або послуги.

Як розвивати особисту сторінку Лінкедін: топ 10 практичних порад

Лінкедін — моя улюблена платформа для пошуку класних професійних знайомств і нових клієнтів.

Що таке маркетинг: традиційні та сучасні підходи

Маркетинг. Одне слово може викликати радість, байдужість і навіть роздратування. Це настільки щось мінливе і швидкоплинне, що тут постійно потрібно бути в курсі всього